IQ Grape – UPWr poprawi lokalne wina

January 16, 2020

Produkcja wina nie zaczyna się w winiarni. Produkcja wina to nie tylko fermentacja, leżakowanie w beczkach, czy butelkowanie wina, choć czynniki te dla jego jakości są bardzo ważne.

W projekcie IQ Grape bierzemy pod lupę proces produkcji wina od postaw – od gleby, korzeni, sadzonek i kondycji roślin. 

W ramach projektu zaplanowaliśmy kilkanaście doświadczeń na winnicach, w 17 lokalizacjach w całym regionie. Przyglądniemy się glebie, podkładkom, odmianom, owocującym latoroślom. Ocenimy jakość i sposób dojrzałości zebranych winogron oraz moszczu.

Na etapie butelkowania przetestujemy jedyne w Polsce, oryginalne rozwiązanie: Mobilną Pilotażową Linię Rozlewczą. Jej zastosowanie ma na celu eliminowanie typowych błędów wina produkowanych w manufakturach.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu opracowanie i wdrożenie innowacji w zakresie agrotechniki i technologii produkcji winogron na cele przerobowe, podniesienie jakości wina, innowacyjnych metod marketingowych i organizacyjnych na rynku produktów winiarskich produkowanych lokalnie.  Współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Współpraca” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: podniesienie jakości produktów winiarskich wytworzonych lokalnie.